Пишейки за розите в розариума не можем да не споменем и за проблемите, които имаме с плевелите, защото те обичат да съпътстват розите в нашите градини.
Един стопанин, занимаващ се с биодинмаично земеделие, би намерил полза от развитието на някои плевели в градината, но ние не отглеждаме зеленчуци, така че плевелите меко казано ни разстройват! Вчера, когато се прибрахме след пътуване, бяхме смаяни от нашествието на нежеланите растения.
Може би ще се запитате… Защо очите ни не видяха розите, а плевелите? Защо ние, хората, искаме да виждаме перфектни картини навсякъде? Вечерта ни беше буквално съсипана, защото след толкова грижа за градините не бяхме очаровани да видим толкова скоро тази нежелана картина.
Решихме, обаче, да погледнем философски на проблема, който всъщност не беше проблем. Тъй като в екипа ни има не само любители на природата, а и професионалисти в сферата на биологията, добре знаем, че за природата няма полезни или вредни животни и растения. Човекът е измислил тези категории, защото иска да има полза от растенията и животните. Следователно, ако нещо не му харесва или му пречи, той го определя като “вредно”.
Така гледаме на плевелите и ние. Някои от тях бяха цъфнали и дори изглеждаха като цветя. Нашите царици рози не бяха доволни от простосмъртните си съседи, но и не протестираха. Защо тогава ние да се противим? Опитвайки се да приемем нормално бурените, се замислихме и за хората, които не харесваме или не приемаме. Беше същото.
В реалния свят би било добре да се стремим да приемаме различните и да ги приобщаваме към себе си.